Za korunu

Jako kouli na noze vleče za sebou vláda případ Ostravsko-karvinských dolů. Jsou ztrátové, jak už teď hlubinné doly bývají. Těžba v nich je náročná, samozřejmě fyzicky, z hlediska ekonomického je alepodstatné, že se prostě nevyplácí.

Co se vyplácí, to je být ve správních orgánech takového dolu. Užaslé obecenstvo se dozvídá, kolikasetmilionové odměny si vypláceli hlavouni, kteří šéfovali hluboce ztrátovému podniku. V podstatě je to tunelování, co jiného by to mělo být. Ovšem zaměstnanci, tedy především havíři, to jsou živí rukojmí. Vláda si nemůže dovolit nechat podnik padnout, zavřít a zaměstnance poslat domů. To by se proti ní severní Morava vzbouřila. Navíc by se neudržovaný důl začal hroutit.

V uplynulých létech jsme sledovali dramatické osudy nejednoho velkého podniku – taková Tatrovka šla dokonce na buben a dnes je to díky skvělému managementu dobře prosperující podnik. Taková perspektiva ovšem OKD zjevně nečeká. Podnik je a bude ztrátový. Za takové situace je nabídka majitelů, tedy společnosti NWR, na odkup za tři miliardy drzost. Ministr Mládek očekává, že firma nabídne doly za korunu. I pak to bude pro majitele velký kšeft, když vezmeme v úvahu, kolik peněz stačil ze zadluženého podniku vytahat. Ale i kdyby OKD stály korunu, pořád to bude koule na noze.

Jediný, kdo může mít radost, je Bohuslav Sobotka. Ve stínu tak ohromného průšvihu se přestalo mluvit o jeho odpovědnosti za prodej OKD firmě Karbon Invest, posléze Zdeňku Bakalovi.

Ochrana labského údolí

Zelení se radují, labské údolí bude zařazeno mezi chráněné lokality. Takže podle všeho nebude možno postavit jez, po Labi nebude fungovat ekologicky výhodná lodní doprava a zboží budou převážet nebezpečné páchnoucí kamiony jako teď.

Že je to nelogické?

Ale ano, je to logické. Ale zeleně logické.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *