Blanka vede do Panamy. Daňová Kobra zasahovala ve firmě miliardáře Speychala

SIJ63370e_81791348[1]Velká česká daňová kauza a celosvětový skandál známý jako Panama Papers se poprvé propojily. A to čtvrtečním zásahem daňové Kobry v sídle společnosti ČKD Praha DIZ, která se podílela na výstavbě tunelového komplexu Blanka a za níž stojí miliardář a také vlastník hokejové Sparty Petr Speychal.

Policie se totiž dle zdrojů LN zabývá i tím, zda až stovky milionů z peněz za tunel neskončily nezdaněné v komplikovaných offshorových strukturách. A právě pohled do těchto sítí firem v daňových rájích poodhalují dokumenty známé jako Panama Papers.

Protikorupční jednotka spolu s pracovníky finanční správy a celníky včera dorazila do ČKD i s takzvaným zajišťovacím příkazem. To znamená, že berní úřad firmě doměřil daně i s pokutou za jejich možné „odklonění“ a do doby, než sumu zaplatí, jí obstaví peníze nebo majetek. Kromě toho ale jde o další šetření daňových úniků.

„Šetří se podezření z rozsáhlých daňových úniků, které mohly probíhat v dodavatelském řetězci. Celé to souvisí s rozsáhlou akcí z podzimu 2014 u skupiny asi 70 lidí a zároveň s toky peněz do zahraničí, včetně offshorových destinací,“ sdělil LN důvěryhodný zdroj blízký vyšetřování.

Policie si tehdy vyšlápla na desítky lidí, včetně vládce strojírenského impéria ČKD a hokejové Sparty Petra Speychala či architekta Petra Gregora, který stojí mimo jiné za developerskou skupinou Codeco.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *