Ostravský magistrát může přijít o evropské dotace. Kvůli vyšetřování úplatkářské kauzy

Ostravskému magistrátu hrozí, že přijde o část evropských dotací. Jde o milionové zakázky, které vyšetřuje policie v rámci údajné korupční aféry. Zatím nejsou jasné další podrobnosti, protože se čeká na to, jak celé vyšetřování dopadne. Radnice v Ostravě ale nevylučuje i nejhorší varianty.

V tuto chvíli je těžké vyčíslit, o kolik peněz z evropských fondů by Ostrava mohla přijít, zda to budou miliony, desítky milionů nebo ještě více. Jde o to, co bylo špatně a co řekne policie.

„Kdyby tam docházelo k trestné činnosti, tak potom je evidentní, že ty peníze bude muset město vrátit, pokud je dostalo proplaceno. Pokud ne, tak je proplaceno nedostane. A tam hrozí až stoprocentní pokuta od finančního úřadu,“ říká primátor Petr Kajnar z Ostravského fóra.


Ostravský magistrát může přijít o evropské dotace. Podrobnosti zjišťoval reportér Martin Knitl

Primátor už kvůli těmto obavám jednal s vedením Regionální rady Moravskoslezsko, která je správcem evropských dotací a odpovídá za ně.

Michal Sobek, mluvčí regionální rady, zatím potvrdil pouze to, že celou údajnou aféru bedlivě sleduje Evropská komise. Pojistkou je například zastavení posledních plateb a uznání celé dotace.

„Regionální rada Moravskoslezsko již dříve u těchto projektů odložila proplácení závěrečných žádostí o platbu, ovšem proplácení dotací z regionálního programu příjemců jinak standardně a plynule běží dál. U vyšetřovaných projektů s dalším postupem čekáme na výsledky vyšetřování policie,“ uvedl mluvčí.

Kauza spojená s podnikatelem Martinem Dědicem má mnohem větší dopad, než se původně zdálo. O místo už přišel ředitel Městské nemocnice Tomáš Nykel a otazníky visí nad zakázkami pro ostravský dopravní podnik. Nové a přesnější informace by mohly být známé během několika měsíců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *