Kauza Dědic: Přehled podezřelých zakázek aneb Kdo má máslo na hlavě?

Časovaná bomba, jejíž nálože postupně vybuchují a mají drtivý dopad na dění v Ostravě a především na členy zdejší sociální demokracie. Tak působí „kauza Dědic”, nebo přesněji řečeno policejní spis, v němž jsou zaznamenány důvody k obvinění lobbisty, jenž měl vliv na veřejné zakázky ve městě a dokázal si díky vazbám na politiky nahrabat desítky milionů korun.

Co říká policejní spis…

KDO JE MARTIN DĚDIC?
– Lobbista Martin Dědic získal vliv na chod a řízení přinejmenším v Městské nemocnici Ostrava a v Dopravním podniku Ostrava, kde ovlivnil řadu veřejných zakázek.
– K vlivu mu pomohla úzká spolupráce s významnými ostravskými politiky z ČSSD (viz níže)
– Peníze k němu tekly přes jeho poradenskou firmu Business Advisor, která inkasovala peníze za ovlivňování veřejných zakázek. Celkově to byly desítky milionů korun.
– Podle spisu má úzké vztahy prakticky se všemi významnějšími lidmi napříč politickým spektrem i v podnikatelských kruzích v regionu i mimo něj. Je považován za člověka, který má rozhodující vliv na dění.
– V kontrastu jsou Dědicovy příjmy vyplývající z jeho daňových přiznání a majetek, který skutečně vlastnil. Podle daňových přiznání totiž vydělal v letech 2003 až 2012 celkem 1,5 milionu korun, což by dělalo měsíční příjem 12 tisíc korun. Policie přitom u něj měla zajistit finanční hotovost v bankovní schránce ve výši bezmála deset milionů, čtyři brilianty za více než 3,5 milionů, akcie nizozemské společnosti v hodnotě deset milionů či apartmán na Mallorce za 7,6 milionů. Celkem měl prý Dědic k dispozici 40 milionů korun.
– Tok finančních prostředků z trestné činnosti Martina Dědice od plátce (vítěze zakázky) přes firmu Business Advisor až po koncové příjemce, kterými by podle předpokladu měly být vedle Dědice i další osoby, jež měly na průběh a výsledek zakázek vliv, zatím policie přesněji nezdokumentovala.
– Martin Dědic je v současnosti ve vazbě. Hrozí mu trest odnětí svody na pět až dvanáct let.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *