Audit zjistil vážné chyby v ostravské nemocnici – město už se obrátilo na policii

Forenzní audit v ostravské městské nemocnici potvrdil závažné nedostatky: podle jeho závěrů nemocnice dlouhodobě porušovala zákon o veřejných zakázkách. Audit odhalil i zakázky za zhruba 700 milionů korun, na které vůbec nebyla vyhlášena soutěž. Výsledky auditu už město předalo policii, uvedl primátor Tomáš Macura (ANO). Forenzní audit zadalo vedení města poté, co obdobná odhalení – i když v menším rozsahu – zjistili už loni auditoři města.

„Audit konstatoval, že řada zakázek byla v rozporu se zákonem i tím, že byly ty zakázky děleny na menší částky, byla stanovena diskriminační kritéria, byly fakturovány dodatečné vícepráce v rozporu opět se zákonem o veřejných zakázkách,“ uvedl primátor.

Audit odhalil i významné nedostatky ve vnitřním kontrolním systému nemocnice. „Zejména, že tam vůbec neexistoval systém trojcestného párování položek, jako je smlouva, faktura, platba. Že tam nebyla rozumná evidence veřejných zakázek, takže jakékoliv zpětné dohledávání bylo velmi obtížné,“ kritizoval Macura.

Našly se prý i další dílčí nedostatky – třeba odměňování vrcholného managementu. Někteří manažeři prý vykazovali i 400 hodin měsíčně, problémy se ukázaly i při vykazování soukromých kilometrů najetých služebními vozy.

Město audit předalo policii, která by se měla zabývat případnou trestně-právní odpovědností. „V oblasti pracovně-právní odpovědnosti výsledky forenzního auditu zkoumají i naši právníci a právník městské nemocnice,“ dodal primátor.

Audit se zaměřil na období v letech 2011 až 2014. V tomto období nemocnici vedl nejdelší čas Tomáš Nykel. Ten musel ve funkci skončit v květnu 2014 poté, co ho odvolali ostravští radní v souvislosti s korupční aférou spojenou s lobbistou Martinem Dědicem, která souvisí i se zakázkami městské nemocnice. Bývalý ředitel nechtěl výsledky forenzního auditu komentovat s tím, že je nezná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *